המושג מיקרו-קהילה הוא מושג הולך ורווח ולא רק בהיקשרים מקצועיים.
במסגרת כנס מנהלי מוקדים חשוב לי להרחיב בנושא ואף לספק אפשרות לבאי הכנס ליצור להתחיל ליצור לעצמם מיקרו קהילה כזו. בכנס הקפדנו להושיב את המשתתפים יחד עם מנהלים איתם יש להם מכנה משותף. בנוסף, שילבנו רצועות של שולחנות עגולים על מנת לעודד חבירה, החלפת פרטים ושיתוף בידע בין המנהלות והמנהלים.
לטובת מי שלא מכיר.ה את עולם ניהול הקהילות חשוב להבין במה מדובר עוד לפני שנקשר את הנושא לעולם המוקדים.

למה הכוונה מיקרו קהילה?

יותר קל כשהמכנה המשותף ברור

יותר קל כשהמכנה המשותף ברור

לרוב מדובר בקהילה וירטואלית בהיקף קטן (כמה עשרות בלבד) שמתכנסת ונוצרת לטובת פעילות משותפת או כל מכנה משותף מסוים, כדוגמאת – מקצוע ותחום עיסוק משותפים.
היתרון של מיקרו קהילה הוא במאפיין המרכזי שלה – מדובר בקבוצה קטנה משמעותית ומעצם גודלה יש להניח שלמשתתפים בה קל יותר להתייעץ, לנהל דיונים ולהיתמך באחרים לקבלת החלטות.
כמובן שמנהלים (אם ניקח את העולם שלנו) שמעוניינים להישאר על תקן צופים בלבד בקבוצות שונות ירוויחו פחות ויתרמו פחות במתכונת של מיקרו קהילה.

מנהלי.ות מוקדים – מה עלול לקרות כשאין מיקרו קהילה?

אם בארגון שלך אין עוד פונקציות העוסקות בניהול מוקד עלולה להיווצר בקלות רבה מאוד חוויה של בדידות בעבודה. יותר מזה, מנהלי מוקדים רבים מדווחים על תסכול רב ותחושת ניכור מכך שאין עוד אף אחד בארגון שמבין מוקדים ולכן גם הבקשות והדרישות שלהם לעיתים נותרות ללא התייחסות.
לעיתים קרובות, הבדידות המקצועית בכל היבטיה, לא מאפשרת לנו לממש את פוטנציאל הניהול שלנו והתכניות שלנו למוקד.

אגב, גם מנהלים הפועלים בארגון בו יש להם לא מעט קולגות זקוקים למיקרו-קהילה ובדרך כלל יש להם כזו גם אם לא עצרו לתת לה שם :).

מהן התועלות בהשתייכות למיקרו קהילה?

ללמוד מניסיונם של אחרים – בזמן אמת

מיקרו קהילה נועדה למנהלי ומנהלות מוקדים שמבקשים את הדברים הבאים:

1. כתובת מקצועית להתייעצויות בעת הובלת מהלכים משמעותיים ובעת קבלת החלטות
2. אפשרות ליצירת בנצ'מארק בהיבטים שונים בניהול המוקד במכנה משותף יחסית רחב
3. ליווי מקצועי במהלך היישום של מהלכים משמעותיים במוקד

כדי שבאמת ניתן יהיה להנות מהערך המוסף של מיקרו קהילה מקצועית על משתתפיה לפעול בהתאם.

3 כללי אצבע למיקרו קהילה שעובדת – עבורך ואיתך

1. לדעת לתת ולדעת לקבל: כאמור מנהלים שרוצים להישאר בתקן צופים אינם מתאימים למיקרו קהילה כי הם לא תורמים לאחרים ולא מתייעצים בעצמם. חשוב להבין שחברי המיקרו קהילה, לאור גודל הקבוצה, מחויבים לסייע אחד לשני.

2. לשמור מכל משמר על המכנה המשותף: כדי שלקבוצה הזו יהיה ערך משמעותי חשוב לוודא שהמכנה המשותף לכל חבריה אכן קיים. בעולם המוקדים קיימת שונות מאוד גדולה ולכן המכנה המשותף חשוב עוד יותר. חלק מהמאפיינים המשותפים שאנחנו נשענו עליהם בכנס מנהלי מוקדים היו; מבנה המוקד, גדול המוקד, אופי הפעילות והוותק של המנהלים בניהול מוקד. כמובן שיכולים להיות עוד מגוון פרמטרים והעיקר שיהיו זהים לכולם וברורים וידועים לכולם.

3. מקפידים על תדירות ועל העמקה : אחת האיכויות המרכזיות של מיקרו קהילה קשורה בהיותה אינטימית וקטנה יחסית. במסגרת כזו יש מקום לתדירות גבוהה יותר של שיתופים ושל פירוט רחב יותר בכל שיתוף. מניסיוני, ישנם לא מעט מנהלים שמעדיפים לא לשתף לפני מעשה אלא רק לאחריו – מנהלים מהסוג הזה לא בהכרח מתאימים להיות חלק במיקרו קהילה מקצועית.

איך בכלל מייצרים מיקרו קהילה?

הרבה יותר רחב ממה שנדמה לך בהתחלה

לרוב, מיקרו קהילה היא נגזרת של קהילה גדולה יותר שאתם כבר חלק ממנה. ההזדמנויות ליצירת מיקרו קהילה כזו משתנות לפי מידת המעורבות שלכם כבר עכשיו ברמה הקהילתית הרחבה.
אבל גם אם עוד לא הגעתם לזה, יש מה לעשות!  כנסים מקצועיים הם מקום מצוין לאתר שותפים פוטנציאלים למיקרו קהילה מקצועית.
בנוסף, גם סיוע של מעגלים אישיים יכול לעזור לך לאתר את חברי המיקרו קהילה המקצועית שלך ולכן זה גם כיוון שכדאי לבדוק.
וכמובן, דרך הרשתות החברתיות והמקצועיות (כדוגמאת לינקדאין) אפשר לייצר קול קורא לאנשי מקצוע מאותו התחום שירצו להיות חלק במיקרו קהילה שלך.

עד כאן על מיקרו קהילה וחשיבותה הרבה.
אנחנו באוטוריטה פועלים במרץ מזה 9 שנים לביסוס קהילה מקצועית תומכת וגם באמצעות הכנסים שלנו, קבוצת ההתיעצות שלנו בוואטסאפ וגם בקבוצת הדרושים בפייסבוק יש הזדמנות למצוא את חברי המיקרו קהילה הבאים שלך!לאור הדינמיות הגדולה הקיימת בעולם המוקדים לקבוצה מסוג כזה כוח אדיר ביכולת לתמוך בך בקבלת החלטות ניהוליות וביישומן במוקד.

יאללה, הגיע הזמן לעשות לך מיקרו-קהילה!
בהצלחה,
אורית מאוטוריטה

 

הגיע הזמן לפיתוח ארגז הכלים לניהול המוקד?
צרו עמנו קשר– בשביל זה אנחנו כאן!